1993 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Klinik Psikolog ünvanıyla mezun oldum.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Çocuk ve Yetişkin Psikiyatri bölümlerinde yaptığım çalışmalar sonucunda aşağıda detaylarını görebileceğiniz (*) zeka ve kişilik testi uygulamaları konusunda yetkinlik kazandım.

1994’te Kanada Carlton Üniversitesi Psikoloji Bölümünde gözlem öğrencisi olarak çalışmalarımı sürdürdüm. Öğrenciliğim esnasında Kanada’daki eğitim kurumlarında, gözlem yaparak çocuk yetiştirme stilleri ve aile yapılarını inceleme imkanı buldum.

1995 yılında Türkiye’ye döndüm ve Bahçeşehir Koleji Anaokulu’nda bir sene idareci ve psikolog olarak görev yaptım.

Daha sonra Küçük Adımlar’ı kurdum. 19 senedir Küçük Adımlar’ın hem idareciliğini yapıyorum, hem de psikolojik danışmanlık hizmeti veriyorum.

Sağlık Bakanlığı tarafından “Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları Yetkinlik Belgesi”ni aldım.

Sürekli kendini geliştirme ve alanımdaki yeni fikirleri yakından takip etmenin önemine inandığım için seneler içinde pek çok eğitim(**) aldım. Çocuk ve aile terapisi, çift terapisi, oyun terapisi, hipnoz ve regresyon terapi eğitimleri bunlardan bazıları…

Küçük adımlar anaokulunda psikolojik danışmanlık hizmetimin yanı sıra özel muayenehanemde 20 senedir hem yetişkin, hem çocuk danışanlarıma hizmet vermekteyim.

Psikolog Mukadder Temiz

 

(*)

Uygulamaya yetkin olduğum çocuk ve yetişkin testleri:

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Çocuk ve Yetişkin Psikiyatri Psikoloji Labaratuvarı’nda uygulama eğitimini aldığım testler:

·         Wisc- r:

·         Rorschach

·         Objektif Testler

Dr.Olcay Kulakoğlu tarafından uygulama eğitimi aldığım testler:

·         Peabody resim kelime testi

·         Metropolitan

·         Bender-gestalt görsel motor algı testi

·         Burdon dikkat testi

·         Gesel gelişim testi

·         Porteus

·         Good enough resim çizme testi

·         Catell 2A zeka testi

·         Catell 3 A zeka testi

·         Alexander zeka testi

·         Benton görsel bellek testi

·         Mmpi testi

(**)

Aldığım terapi eğitimleri:

·         Aile ve Çift Terapileri Eğitimi: Aile ve evlilik terapileri derneği kurucu başkanı Psikiyatrist Dr. Murat Dokur’dan psikoterapide uzmanlara yönelik olarak verilen EFTA-TIC (Avrupa Aile Terapisi Derneği Eğitim Birimi) tarafından onaylanmış olan aile ve çift terapileri eğitimini tamamladım.

·         Gottman Çift Terapisi 1. düzey eğitimi: Merkezi Seattle’de bulunan The Gottman Institute çift terapisinin yaratıcıları Dr. John ve Dr. Julie Gottman’ın tarafından geliştirilen eğitime katıldım.

·         Tıbbi Hipnoz Uygulama yetkinliği:  İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi, Üsküdar Üniversitesi ve Tıbbi Hipnoz Derneği’nin birlikte düzenledikleri Tıbbi Hipnoz Kursları’nın; I. Basamak, II. Basamak, III. Basamak, İleri Basamak ve Workshop eğitimlerini tamamlayarak tıbbi hipnoz uygulama yetkinliği kazandım.

·         7-PATH Self Hipnoz sistemi: Dr. Bülent Uran tarafından verilen eğitimi tamamladım.

·         Regresyon terapi eğitimi: ABD’li ünlü regresyon hipnoterapistleri R. Shaw ve M.Sisson’un yaptığı çalışmanın Türkiye uygulayıcısı Dr. Bülent Uran tarafından verilen regresyon (geçmiş yaşam) terapisi eğitimini tamamlayarak Regresyon Terapisti olmaya hak kazandım.

·         Oyun terapisi: Yrd. Doç. Dr. Elif Akdağ Göcek tarafından verilen oyun terapisi eğitimini alarak oyun terapisi konusunda yetkinlik kazandım.

·         Geştalt terapi yaklaşımı: Çocuk ve aile terapisinde Geştalt Terapi yaklaşımının kullanımı eğitimini aldım.

·         Çocuk ve ergenler için  kriz müdahalesi eğitimi: Prof. Dr. Ümran Korkmazlar tarafından verilen çocuk ve ergenler için kriz müdahalesi eğitimini tamamladım.

·         Ayuverda ile sağliklı yaşam eğitimi:  Merkezi Hindistan Dehra Dun da  bulunan The Prakash Ca. Clinic’te  ayuverda ile sağliklı yaşam eğitimini aldım.